• Meteory • Wyspa Skiathos • Olimp
wycieczki fakultatywne z Riwiery Olimpijskiej (Grecja)


Meteory - wycieczka autokarowa


Meteory są jedną z największych atrakcji Grecji, już sama trasa przejazdu autokarem robi niesamowite wrażenie. Docieramy do miejscowosci Kalambaka, położonej u stóp Meteorów, skąd wjedziemy krętymi serpentynami do “kamiennego lasu" - zobaczymy jedyne w swoim rodzaju góry - skały, na których znajdują się klasztory.

Meteory to słynne klasztory zawieszone miedzy niebem a ziemia, są jednym z najważniejszych centrów prawosławnego monastycyzmu. Zakonnicy żyją tam już od X wieku. Na początku mieszkali w jaskiniach „kamiennego lasu”, a z czasem wznieśli klasztory na niedostępnych skałach.

Niesamowite dzieło człowieka i dowód wiary, które wzbudzają podziw milionów turystów z całego świata. Zwiedzimy dwa z siedmiu klasztorów, które przetrwały, a w nich przepiękne ikony, stare rękopisy, fantastyczne freski Jednym z punktów programu będzie wizyta w pracowni ikon bizantyjskich, gdzie odkryjecie tajniki ich tworzenia metodami niezmienionymi od setek lat. Przeżyjemy bliskie spotkanie z greckim kościołem prawosławnym

W drodze powrotnej zatrzymamy się w Dolinie Tembi, w starożytnosci jednym z wąskich przejść do poludniowej Grecji. Tam odwiedzimy kościół Świętej Paraskiewi, patronki wzroku i niewidomych, obok którego płynie zródełko. Legendy mówią, że obmycie w nim oczu uzdrawia je.

Orientacyjna cena: 25 euro


Wyspa Skiathos


Trasa wycieczki prowadzi wzdłuż urokliwego Półwyspu Pelion i Wyspy Eubea, drugiej pod względem wielkości wyspy greckiej. Pelion był w starożytnosci krainą wybraną przez bogów i legendarnego półbyka, półczłowieka Centaura Chirona. To właśnie stąd wyruszył mityczny statek Argo z Jazonem i Argonautami w poszukiwaniu Złotego Runa.

Skiathos to urocza, typowo wakacyjna wyspa Sporad Północnych, ma aż 60 plaż! Na początek zawiniemy do zatoki Koukounaries, gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszch plaż na świecie. Bedzie czas na słoneczne i morskie kąpiele. Potem udamy się do stolicy wyspy - Skiathos, położonej na dwóch wzgórzach nad malowniczą zatoką. Uliczki miasteczka są typowo greckie: z białymi frontami domów i niebieskimi okiennicami i drzwiami.

Nazwa Skiathos pochodzi od greckiego słowa "Skia" oznaczającego cień, który według starych przekazów jest rzucany przez większą wyspę Athos.

Orientacyjna cena: 40 euro


Olimp - wycieczka autokarowa


Wycieczka w najwyższe pasmo górskie Grecji, mitycznej siedziby Zeusa i innych bogów. To właśnie z Olimpu bogowie kierowali ludzkimi losami. Wierzono, że ilekroć jakiś człowiek próbował tam wejść, spadał z niego. Najwyższym szczytem masywu jest Mitikas o wysokości 2918 m.

Pierwszym punktem wyprawy jest zwiedzanie wykopalisk w Dion - stolicy starożytnej Mecedonii, skąd Aleksander Wielki wyruszał na podbój świata.

Następnie wjedziemy krętymi serpentynami na wysokość 944 m.n.p.m., skąd rozpościerają się piękne widoki na Olimp i Zatokę Termajską Morza Egejskiego.

Złożymy krótką wizytę w Litochoro, malowniczym miasteczklu położonym u stóp Olimpu, a potem przejdziemy wąwozem rzeki Enipeas, którym schodzili na ziemię greccy bogowie

Orientacyjna cena: 20 euro



  • Meteory - wycieczki fakultatywne Grecja
  • Meteory - wycieczki fakultatywne Grecja
  • Wyspa Skiathos - wycieczka fakultatywna
  • Wyspa Skiathos - wycieczka fakultatywna
  • Olimp - wycieczki fakultatywne Grecja
  •  Litochoro